Τα σχολεία μας για ακόμη μια φορά επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βουλής των Ελλήνων στην Αθήνα. Οι μαθητές/τριες της έκτης μαζί με τους γονείς τους είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στη Βουλή των Ελλήνων, να ακούσουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την ιστορία του κτηρίου, την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και την επαναστατική δράση του Ρήγα Βελεστινλή. Επίσης έμαθαν βασικά στοιχεία λειτουργίας του ελληνικού κοινοβουλευτικού μας συστήματος και είδαν από κοντά το χώρο συνεδρίασης της Ολομέλειας.

Παράλληλα σε αυτή την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή (1-3/2-2019) πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα : “Το κυνήγι του μαύρου θησαυρού”, με θέμα την ιστορία του φωταερίου στην πόλη της Αθήνας, γνώρισαν στοιχεία της αρχαίας ελληνικής ιστορίας μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου της Αθήνας και τους χώρους στον ιστορικό βράχο της Ακρόπολης. Η όμορφη αυτή εμπειρία έκλεισε με την επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο.