Στα σχολεία μας (11ο & 21ο Δ.Σ. Ευόσμου) η προώθηση της φιλαναγνωσίας αποτελεί ένα από τους πάγιους και βασικούς στόχους που επιχειρούμε όλοι/ες μαζί ως σχολική κοινότητα να προωθήσουμε. Θέλουμε οι μαθητές/-τριες μας να έχουν πρόσβαση στο βιβλίο με κάθε πρόσφορο τρόπο, γι΄ αυτό λίγους μήνες μετά τη λειτουργία της ανταλλακτικής βιβλιοθήκης στο παλιό κτήριο δημιουργήθηκε η αντίστοιχη βιβλιοθήκη και στο νέο κτήριο, όπου στεγάζονται τα τμήματα της Α΄ τάξης.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό του 11ου Δ.Σ. Παρθενόπη Νασούφη και την Γραμματέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων των σχολείων Φλωρομοσχοπούλου Κονδυλένια για την αισθητική και υλικοτεχνική επιμέλεια του Βιβλιόδεντρου. Από τη διεύθυνση των σχολείων