Από πέρυσι έχουμε ξεκινήσει μια προσπάθεια να ομορφύνουμε τα παρτέρια των σχολείων μας. Τον συντονισμό αυτού του εγχειρήματος έχει αναλάβει ο δάσκαλος του Ε1 κ. Δαλακούρας Θεόδωρος, ο οποίος με ζήλο και μεράκι ασχολείται με το φύτεμα, το πότισμα και την περιποίηση των φυτών.

Στόχος μας να εμπλακούν και οι μαθητές/τριες σε αυτή τη διαδικασία, ώστε να κατανοήσουν πως η προστασία του περιβάλλοντος δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο. Ξεκινάει από το σπίτι μας, τον κήπο μας, το σχολείο μας, τη γειτονιά μας, το Δήμο μας. Οι δράσεις αυτές πέρα από ένα συμβολικό χαρακτήρα, δίνουν την ευκαιρία στα παιδιά να έχουν μια μικρή επαφή με τη γη, το χώμα, επαφή που δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται στα περισσότερα σύγχρονα παιδικά βιώματα.

Από τη Δ/νση των σχολείων