Οι μαθητές του Β’3 ασχολήθηκαν με το ρομπότ μελισσούλα BEE-BOT και διδάχτηκαν τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού και της ρομποτικής, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ.

Το BEE-BOT , η “έξυπνη μέλισσα”, είναι ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου ειδικά κατασκευασμένο για να χρησιμοποιείται από παιδιά προσχολικής ηλικίας καθώς και των πρώτων τάξεων δημοτικής εκπαίδευσης. Ο προγραμματισμός της γίνεται με πλήκτρα που βρίσκονται επάνω της (On-board) και μπορεί να προγραμματιστεί για να κινείται με ακρίβεια στο χώρο προχωρώντας μπροστά, πίσω, στρίβοντας αριστερά και δεξιά. Με την απλή και φιλική προς το παιδί διάταξη του, το BEE-BOT αποτελεί ένα τέλειο σημείο εκκίνησης για τη διδασκαλία του ελέγχου, της κατεύθυνσης, του προσανατολισμού και του προγραμματισμού για τα παιδιά.

Επίσης, τα παιδιά ζωγράφισαν και στο tux-paint ρομποτάκια, με χιούμορ και φαντασία.