ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Οδηγίες για τη σωστή οργάνωση , ασφάλεια και καθαριότητα των μαθητών που συμμετέχουν.

Φροντίζουμε για τα εξής:

1. Μεγάλη έμφαση δίνουμε στη διαδικασία ξεντύσιμο-ντύσιμο-ντουζ, έτσι ώστε τα παιδιά να είναι εντελώς αυτόνομα.
  2. Στον σάκο μας να υπάρχει μαγιό, σκουφάκι σιλικόνης, παντόφλες πλαστικές που δεν γλιστρούν και μπουρνούζι ή μεγάλη πετσέτα.
  3. Επίσης μια πλαστική σακούλα για να βάζουμε τις σαγιονάρες χώρια από τα υπόλοιπα ρούχα.
  4. Το βρεγμένο μαγιό να τοποθετείται μέσα στο σκουφάκι σιλικόνης για να μην υγρανθεί ο σάκος μας.
  5. Έχουμε πάντα μαζί μας μια πετσετούλα για να σκουπίζονται καλά τα πόδια μας, πριν βάλουμε κάλτσες και παπούτσια για την αποφυγή ανάπτυξης μικροβίων.
  6. Τέλος φοράμε εύκολα ρούχα στα παιδιά, κατά προτίμηση βαμβακερές φόρμες για να μπορούν να ντυθούν γρήγορα και φροντίζουμε να έχουν μαζί τους μάλλινο σκούφο για την επιστροφή τους.

Τα μαθήματα κολύμβησης θα πραγματοποιούνται στο κλειστό Εθνικό Κολυμβητήριο κάθε Πέμπτη (11:45-13:15) και η διάρκεια είναι 10 διδακτικές ώρες.

Έναρξη μαθημάτων Πέμπτη 25 Ιανουαρίου.

Η μεταφορά των μαθητών θα γίνεται με λεωφορείο και θα επιβαρύνονται οι γονείς.

Κόστος μεταφοράς 2,50 ευρώ.