Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 η 1η Ημερίδα με θέμα: “Επικοινωνία-Όρια-Ειρηνική Επίλυση Συγκρούσεων στη σχέση με το παιδί μας”. Στο πρώτο μέρος η εκπαιδευτικός κ. Βλάχου Ελένη παρουσίασε το πλαίσιο που είναι καλό να διέπει τις σχέσεις επικοινωνίας στην οικογένεια. Επίσης, αναφέρθηκε στους παράγοντες που επηρεάζουν και καθορίζουν σημαντικά αυτό το πλαίσιο επικοινωνίας. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε το θέμα των ορίων και τονίστηκε ο ρόλος τους στη σωστή επικοινωνία του παιδιού με την οικογένεια, το σχολείο, την κοινωνία. Στο δεύτερο μέρος η εκπαιδεύτρια κ. Κυπριανίδου Σοφία από το Δίκτυο ΑΝΤΙΓΟΝΗ παρουσίασε τη Σχολική Διαμεσολάβηση, μία “καινούρια” τεχνική που μπορεί να εφαρμοστεί στις περιπτώσεις συγκρούσεων. Ακολούθησε σύντομη συζήτηση και απαντήθηκαν ερωτήσεις από το κοινό.

Ενημερωτικό υλικό για τους γονείς : _Πώς να επικοινωνούμε καλύτερα (1)