Αρχείο μηνός Ιούνιος 2019

«Μια προσωπικότητα που θαυμάζω»

Οι μαθητές του Στ’2 και του Στ’3 δημιούργησαν παρουσιάσεις με θέμα «Μια προσωπικότητα που θαυμάζω», στο μάθημα των Τ.Π.Ε.  Αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, επέλεξαν με κριτικό πνεύμα τις πηγές τους και τις ενσωμάτωσαν σε παρουσιάσεις PowerPoint. Αφού ολοκλήρωσαν τις παρουσιάσεις τους στο εργαστήριο Πληροφορικής, εξασκήθηκαν στην διαδικασία του να παρουσιάζουν με σχετική άνεση το έργο τους σε κοινό, με τη χρήση βιντεοπροβολέα, να επεξεργάζονται τις κινήσεις (δεξιότητες του προγράμματος) και να απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με τις πηγές τους, αρχικά στους συμμαθητές τους και στη συνέχεια στις δασκάλες τους, κυρίες Μπίκου και Γαβριήλ.

Κατόπιν, οι μαθητές του Στ’2 και του Στ’3 παρουσίασαν τα έργα τους στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου, την Τρίτη 11 Ιουνίου 2019, στις 10:45 το πρωί, με κοινό γονείς και συμμαθητές τους. Επίσης παρουσίασαν και τις εργασίες-συμμετοχές των μαθητριών του Στ’2 και Στ’3  στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2019, οι οποίες πήραν τιμητικούς επαίνους από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο Ε’ Τάξη

Κατά τη διάρκεια του μαθήματος της πληροφορικής με εκπαιδευτικό την κα Γιούλη Τζήρου, οι μαθητές εκπόνησαν μία στατιστική έρευνα για τη ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Ε’ τάξης του 21ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.

Συμπληρώθηκαν εντός και εκτός σχολείου συνολικά 61 ερωτηματολόγια.

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Η συμμετοχή της χορωδίας των σχολείων μας στην 24η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών

Η χορωδία των 11ου και 21ου Δημοτικών Σχολείων ιδρύθηκε το 2018. Αποτελείται από παιδιά των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων των δύο σχολείων. Η χορωδία συμμετείχε σε όλες τις γιορτές του σχολικού έτους και η 24η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών είναι η πρώτη της συμμετοχή σε ανάλογο θεσμό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Τραγούδια από Ελληνικά έθιμα της Άνοιξης και του Καλοκαιριού.
Κάλαντα του Μάρτη-Χελιδονίσματα: Χελιδονάκι μου γοργό (Ανατολικού Αιγαίου), Περιστεράκι πέταξε (Σιάννα Ρόδου)
• Αποκριά: Παντρεύουνε τον κάβουρα (Πελοποννήσου)
• Έθιμο της αιώρας: Πάνω στην κούνια κάτσανε (Μυτιλήνης)
• Κάλαντα του Λαζάρου: Πού ‘σαι Λάζαρε (Στερεά Ελλάδα),
Μεγάλη Δευτέρα Μεγάλη Μαχαίρα
• Έθιμο της αναβροχιάς: Πιρπιρούνα (Θράκης) Σόλο: Μαρία Δράκου
• Αη Γιάννης Κλήδονας: Το τραγούδι του Κλήδονα (Κίμωλος)
Σόλο: Ειρήνη-Χρυσοβαλάντου Ζουμπούλη
Διεύθυνση χορωδίας-Πιάνο: κυρία Ρωξάνη Κωνσταντινίδου
Διάρκεια προγράμματος: 16’

Εκδηλώσεις σχολείων

11ο & 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ

Καθώς πλησιάζουμε στη λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις των σχολείων, τις οποίες μπορείτε να παρακολουθήσετε:

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΜΗΜΑΤΑ/ΤΑΞΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
Θεατρική παράσταση «Η Μελίνα και τα χρωματιστά συναισθήματα» Γονείς μαθητών/τριών ΣΤ τάξης 6-6, ώρα 19:00-20:30
Παρουσίαση πολύγλωσσων kamishibai (ιαπωνικό θέατρο δρόμου) Γ3 10-6, ώρα 10:00-10:45
Παρουσίαση πολύγλωσσων kamishibai (ιαπωνικό θέατρο δρόμου) ΣΤ2 10-6, ώρα 10:45-11:30
Παρουσίαση project πληροφορικής

(ασφάλεια στο διαδίκτυο, ένα πρόσωπο που θαυμάζω)

Δ3, Δ4, Ε3, ΣΤ2, ΣΤ3 11-6, ώρα 10:45-11:30
Αποχαιρετιστήρια γιορτή αποφοίτησης ΣΤ τάξης Όλες οι ΣΤ 12-6, ώρα 18:30-20:00
Γιορτή λήξης σχολικού έτους Όλες οι τάξεις 13-6, ώρα 19:00-21:00

• Όλες οι εκδηλώσεις θα γίνουν στην αίθουσα εκδηλώσεων, εκτός από τη γιορτή λήξης σχολικού έτους που θα γίνει στον αύλειο χώρο. Την Πέμπτη, 13-6 δεν θα έχουν το πρωί μάθημα οι μαθητές/τριες (μεταφορά εργασιακού ωραρίου το απόγευμα).
  • Από 12 έως 13 Ιουνίου (Τετάρτη & Πέμπτη, πρωί-απόγευμα) θα πραγματοποιηθεί από το Σύλλογο Γονέων έκθεση ΒΙΒΛΙΟΥ στην αυλή των σχολείων, όπου μπορείτε να προμηθευτείτε διάφορα βιβλία για μικρούς και μεγάλους που θα σας συντροφεύουν στις διακοπές σας. Επίσης, μπορείτε να παραγγείλετε στα μέλη του (δηλώνοντας το στον/στην εκπ/κό του τμήματος) την αγορά αναμνηστικού DVD από τη γιορτή της ΣΤ΄ και την γιορτή λήξης με 2€ για την καθεμία.

Οι διευθυντές, οι Σύλλογοι διδασκόντων, ο Σύλλογος Γονέων-Κηδεμόνων και όλο το υπόλοιπο προσωπικό των σχολείων σας εύχονται

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙΑΣΤΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ