Αρχείο μηνός Απρίλιος 2019

Διακρίσεις μαθητών/τριών μας στην 8η Biennale 2018

Οι παρακάτω μαθητές/τριες των σχολείων μας διακρίθηκαν στον παγκόσμιο Διαγωνισμό Παιδικής Ζωγραφικής της 8ης Biennale από την ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ:

ΧΑΡΙΤΙΔΗΣ ΤΑΣΟΣ – 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ

ΑΛΙΓΙΑΝ ΑΡΙΝΑ – 3ο ΒΡΑΒΕΙΟ

ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ – 3ο ΒΡΑΒΕΙΟ

ΧΑΛΗ ΠΕΤΡΟ – 3ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας, καθώς και στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό των Εικαστικών, κ. Λαμπροπούλου Σοφία που επιμελήθηκε τη σχετική δράση.

Από τη Δ/νση των Σχολείων

Παιδιά με προβλήματα ή προβληματικά παιδιά;

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν το παιδί είναι απλώς «άτακτο» ή έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα; Αυτός ο διαχωρισμός είναι δύσκολος, ειδικά για τους εκπαιδευτικούς που χρειάζεται να διακατατέχονται από ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα ψυχικής υγείας.

Δεν υπάρχει τίποτα το ευχάριστο όταν βρεθείτε απέναντι σε μια θυμωμένη ή επιθετική έκρηξη ενός παιδιού, είτε είστε γονέας ή δάσκαλος. Και αν αυτή η έκρηξη συμβεί σε μια σχολική τάξη και όχι στο σαλόνι του σπιτιού σας, οι συνέπειες για το παιδί μπορεί να είναι πολύ πιο σοβαρές.

Πώς όμως μπορούμε να καταλάβουμε αν το παιδί είναι απλώς «άτακτο» ή έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα; Συνέχεια ανάγνωσης Παιδιά με προβλήματα ή προβληματικά παιδιά;