Αρχείο μηνός Μάιος 2018

Δημιουργία ψηφιακών κόμικς με το toondoo

Με βασικό θεματικό άξονα την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και την παρενόχληση, αφού συζητήσαμε για τα θέματα που αφορούν στην ασφαλή περιήγηση και τους κινδύνους του Διαδικτύου, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας δημιούργησαν τα παρακάτω ψηφιακά κόμικς, στο μάθημα των ΤΠΕ. Το εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε είναι το http://www.toondoo.com, μαζί με μπόλικη φαντασία, χιούμορ και μεράκι. Συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδιά για την προσπάθειά τους και αναμένουμε τα σχόλιά σας.

Τα κόμικς Νο. 10 & 17 έχουν διαφορετική θεματολογία που αφορά στην Οδική Ασφάλεια, το Νο. 7 την διαφορετικότητα και την αποδοχή  και το Νο. 19  τον αποχαιρετισμό από το Δημοτικό.

1.  Από την Κέλυ, την Μακεδονία και την Εβελίνα του Στ’2 θα δείτε ένα πολύ ωραίο κόμικ με θέμα το BULLYING:

2.  Ο Βασίλης, ο Άλκης και ο Χρήστος από το Στ’2 έπλασαν μια ιστορία με θέμα την παρενόχληση:

stranger in basket by haido | Make your own at www.toondoo.com
    3.  Η Φαίδρα, η Ελένη, η Αριάδνη και η Ματίνα του Ε’4 δημιούργησαν ένα κόμικ με θέμα την διαδικτυακή παραπλάνηση:

4.  Η Ελευθερία, η Ευαγγελία, η Ιωάννα και η Χριστιάνα του Ε’4 δημιούργησαν ένα κόμικ με θέμα την διαδικτυακή παραπλάνηση:

5.  Ο Πέτρος Γκ. μαθητής του Ε’2 δημιούργησε ένα ενδιαφέρον κόμικ με θέμα τους ιούς, απολαύστε το:

6.   Από τους μαθητές του Ε’2, Δημήτρη Τσ., Δημήτρη Β, Μαρκέλλα και Γιώργο ένα ακόμα κόμικ:

7.   Η Φαίδρα, η Ελένη, η Αριάδνη και η Ματίνα του Ε’4 δημιούργησαν ένα κόμικ με θέμα την διαφορετικότητα και την αποδοχή:
   8.   Από τους μαθητές του Ε’2  Μελίνα, Κυριακή, Κλοντ και Μαρία ένα κόμικ με θέμα τους κινδύνους τους Διαδικτύου:

9.   Οι μαθήτριες του Ε’2  Ελένη, Εύα, Κατερίνα και Θεοδοσία έπλασαν μια ιστορία με θέμα την Διαδικτυακή αποπλάνηση:

10.  Ο Πέτρος από το Ε’2 δημιούργησε μια ιστορία με θέμα την Οδική ασφάλεια, απολαύστε το:

11.  Η Μαρία Μ. και ο Μάριος από το Ε’2 δημιούργησαν μια ιστορία με θέμα τους ιούς:

12.  Από τους μαθητές του Στ’2 Βασίλη, Χρήστο και Άλκη ένα κόμικ με θέμα τις σχολικές αταξίες:

13.  Από τις μαθήτριες του Ε’4 Χριστιάνα, Ιωάννα, Ελευθερία και Ευαγγελία ένα ακόμη κόμικ με θέμα την ενδοσχολική βία:

14.  Ένα κόμικ με θέμα την διαδικτυακή παραπλάνηση από τους μαθητές του Ε’4 Ματέο, Νίκο & Σέρτζιο:

15.  Ένα κόμικ από τους μαθητές του Στ’3 Βαγγέλη, Νάσο, Σοφία και Λευτέρη με θέμα το grooming:

16. Από τον Άγγελο του Ε’1 ένα ακόμη κόμικ με θέμα τα spam mails:

17. Ένα ακόμα κόμικ με θέμα την Οδική Ασφάλεια από τους μαθητές του Ε’2 Μαρκέλλα, Δημήτρη & Γιώργο:

18.  Ένα ακόμη κόμικ με θέμα την Διαδικτυακή Παραπλάνηση από τις μαθήτριες του Στ’1 Ολυμπία και Ειρήνη-Μαρία:

19. Ένα κόμικ με θέμα τον αποχαιρετισμό από την Στ’ τάξη των μαθητριών του Στ’1 Στέλλα Χ., Σόνια και Χρύσα:

20.  Από την Ευγενία, Αγγελική και Μαρία του Ε’4 μια ιστορία διαφορετική με ήρωες τους πρωταγωνιστές μιας γνωστής τηλεοπτικής σειράς, με θέμα την Διαδικτυακή παραπλάνηση:

Εργασία του Ε’3 για τα Μουσικά Όργανα

Οι μαθητές του Ε’3 κάναν μια εργασία διαθεματική, σχετικά με τα μουσικά όργανα και τις κατηγορίες τους. Στο μάθημα της Γλώσσας με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Ματζερίδου Μελανίας, γράψαν οδηγίες σχετικά με την κατασκευή των οργάνων, πολλά από αυτά τα υλοποίησαν στο σπίτι και προέκυψαν υπέροχες χειροποίητες δημιουργίες. Στο μάθημα των ΤΠΕ δημιούργησαν εννοιολογικούς χάρτες με το Kidspiration, αναζήτησαν πληροφορίες στο Διαδίκτυο και μαζί με την Πληροφορικό δημιούργησαν την παρακάτω παρουσίαση.

Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ: μουσικά όργανα-ε3

Γιορτή της μητέρας

Οι μαθητές του Γ’3 δημιούργησαν τις παρακάτω ζωγραφιές με το TuxPaint, για την γιορτή της μητέρας, στο μάθημα των ΤΠΕ.
Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!

Και μια αφιέρωση από τον σπουδαίο ποιητή μας Οδυσσέα Ελύτη σε όλες τις μητέρες του σχολείου μας: