Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2018

Σύννεφα λέξεων με το Δ’3 και το Α’3

Οι μαθητές του Δ’3 δημιούργησαν τα παρακάτω σύννεφα λέξεων στο μάθημα της Πληροφορικής, με το Wordart. Αυτά τα Σύννεφα λέξεων είναι κομμάτι μιας διαθεματικής εργασίας που ετοιμάζει το Δ’3 με θέμα: «My favourite season» («Η αγαπημένη μου εποχή») σε συνεργασία της κ. Τριανταφυλλίδου Τάνιας, καθ. Αγγλικών και των Τ.Π.Ε., που θα παρουσιαστεί σε λίγες εβδομάδες.

Οι μαθητές του Α’3 δημιούργησαν ένα Σύννεφο Λέξεων με τα ονόματά τους!

Παρατηρήστε ότι όταν το ποντίκι περνάει πάνω από τις λέξεις-ετικέτες αυτές ενεργοποιούνται και μεγεθύνονται!

Καλλιτεχνική παρέμβαση στους τοίχους από την εικαστικό του σχολείου μας

Η εικαστικός του σχολείου μας, κ. Σοφία Λαμπροπούλου ολοκλήρωσε φέτος την καλλιτεχνική της παρέμβαση στους τοίχους έξω από την βιβλιοθήκη και ζωγράφισε και την πόρτα της βιβλιοθήκης. Τα έργα της προσθέτουν πινελιές χαράς, ομορφιάς και φαντασίας και ομορφαίνουν τους τοίχους του σχολείου μας. Προσέξτε την μηχανή που «ταΐζουν» οι νεραϊδούλες με διάφορα καλούδια και εκείνη τα μεταμορφώνει σε  βιβλία!

Το Β’3 προγραμματίζει το ΒΕΕ-ΒΟΤ (“έξυπνη μέλισσα”)

Οι μαθητές του Β’3 ασχολήθηκαν με το ρομπότ μελισσούλα BEE-BOT και διδάχτηκαν τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού και της ρομποτικής, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ.

Το BEE-BOT , η “έξυπνη μέλισσα”, είναι ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου ειδικά κατασκευασμένο για να χρησιμοποιείται από παιδιά προσχολικής ηλικίας καθώς και των πρώτων τάξεων δημοτικής εκπαίδευσης. Ο προγραμματισμός της γίνεται με πλήκτρα που βρίσκονται επάνω της (On-board) και μπορεί να προγραμματιστεί για να κινείται με ακρίβεια στο χώρο προχωρώντας μπροστά, πίσω, στρίβοντας αριστερά και δεξιά. Με την απλή και φιλική προς το παιδί διάταξη του, το BEE-BOT αποτελεί ένα τέλειο σημείο εκκίνησης για τη διδασκαλία του ελέγχου, της κατεύθυνσης, του προσανατολισμού και του προγραμματισμού για τα παιδιά.

Επίσης, τα παιδιά ζωγράφισαν και στο tux-paint ρομποτάκια, με χιούμορ και φαντασία.

11ο & 21ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

Aγαπητοί/ές μαθητές/τριες,

Όσοι/ες αγαπάτε την ανάγνωση και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας τη συγκίνηση, τον προβληματισμό ή ακόμα και τη δυσαρέσκεια που προκαλεί ένα βιβλίο σας περιμένουμε στην πρώτη συνάντηση της ΛΕΣΧΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ των σχολείων μας, την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2018, στις 17:00, στο χώρο της βιβλιοθήκης.