Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2018

Το Β’3 προγραμματίζει το ΒΕΕ-ΒΟΤ (“έξυπνη μέλισσα”)

Οι μαθητές του Β’3 ασχολήθηκαν με το ρομπότ μελισσούλα BEE-BOT και διδάχτηκαν τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού και της ρομποτικής, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ.

Το BEE-BOT , η “έξυπνη μέλισσα”, είναι ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου ειδικά κατασκευασμένο για να χρησιμοποιείται από παιδιά προσχολικής ηλικίας καθώς και των πρώτων τάξεων δημοτικής εκπαίδευσης. Ο προγραμματισμός της γίνεται με πλήκτρα που βρίσκονται επάνω της (On-board) και μπορεί να προγραμματιστεί για να κινείται με ακρίβεια στο χώρο προχωρώντας μπροστά, πίσω, στρίβοντας αριστερά και δεξιά. Με την απλή και φιλική προς το παιδί διάταξη του, το BEE-BOT αποτελεί ένα τέλειο σημείο εκκίνησης για τη διδασκαλία του ελέγχου, της κατεύθυνσης, του προσανατολισμού και του προγραμματισμού για τα παιδιά.

Επίσης, τα παιδιά ζωγράφισαν και στο tux-paint ρομποτάκια, με χιούμορ και φαντασία.

11ο & 21ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

Aγαπητοί/ές μαθητές/τριες,

Όσοι/ες αγαπάτε την ανάγνωση και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας τη συγκίνηση, τον προβληματισμό ή ακόμα και τη δυσαρέσκεια που προκαλεί ένα βιβλίο σας περιμένουμε στην πρώτη συνάντηση της ΛΕΣΧΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ των σχολείων μας, την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2018, στις 17:00, στο χώρο της βιβλιοθήκης.