Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2017

Προτάσεις για δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των διακοπών των Χριστουγέννων

Πολύ ωραίες ιδέες για δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των διακοπών των Χριστουγέννων, είναι οι παρακάτω:

Και 2 ιδιαίτερες ταινίες μικρού μήκους που μπορούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά στο YouTube, του Ευγένιου Τριβιζά είναι:

Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ (3 Δεκεμβρίου)-Κείμενα μαθητών/τριών

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας ημέρας των Ατόμων με Αναπηρία, οι μαθητές/τριες της Δ, Ε και ΣΤ τάξης παρακολούθησαν την κινηματογραφική ταινία «Ocean Heaven» που έχει ως θέμα της την προσπάθεια ενός πατέρα να ενδυναμώσει τον αυτιστικό γιο του και να τον προετοιμάσει για την μελλοντική του ζωή. Τα παιδιά έγραψαν τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις ιδέες που τους προκάλεσε η ταινία και από αυτά ξεχώρισαν τα παρακάτω:

1. :Ο ΩΚΕΑΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ– Παπαδοπούλου Δήμητρα, Δ τάξη 21ου Δ. Σ. Ευόσμου
    2. :ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΖΩΗΣ– Μανούκας Άγγελος-Αλέξιος, Ε τάξη 11ου Δ.Σ. Ευόσμου
    3. :Ο ΝΤΑΦΟΥ– Πελτεκίδη Δήμητρα, ΣΤ τάξη 11ου Δ. Σ. Ευόσμου

Στα παιδιά δόθηκε έπαινος για την προσπάθειά τους να μιλήσουν για ένα τόσο σημαντικό κοινωνικό ζήτημα, όπως αυτό της καθημερινής διαβίωσης των ατόμων με αναπηρία και των προβλημάτων που αυτά αντιμετωπίζουν, καθώς πολλοί/ες δεν κατανοούν ή δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμά τους στη ζωή.

Εργασία ΤΠΕ του Γ’4 με θέμα τη «Φιλία»

Οι μαθητές του Γ’4 δημιούργησαν την παρακάτω παρουσίαση με το PowerPoint και μερικές ζωγραφιές με το TuxPaint με θέμα τη «Φιλία«.

Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι τρόποι μετάβασης των διαφανειών που επέλεξαν τα παιδιά. Για να τα δείτε πρέπει να κάνετε λήψη του αρχείου από εδώ: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΙΑ-ΣΥΝΟΛΙΚΟ -Γ’4.

Απολαύστε τα…

Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες μαθητών στα Εικαστικά

Οι μαθητές του Β’3 δημιούργησαν με πλαστελίνη τα παρακάτω έργα στο μάθημα των Εικαστικών, υπό την επίβλεψη της κ. Λαμπροπούλου.

«ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΕΘΙΜΑ» από το Ε’3

Μια εργασία με θέμα «ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΕΘΙΜΑ» εκπόνησαν οι μαθητές του Ε’3 στο μάθημα των ΤΠΕ. Όποιος θέλει να την κατεβάσει μπορεί από εδώ: ΣΥΝΟΛΙΚΟ Ε’3 ΕΘΙΜΑ

Μπράβο στα παιδιά για την καλή τους διάθεση και την δημιουργικότητά τους!

Χριστουγεννιάτικη εργασία ΤΠΕ των μαθητών του Δ’3

Οι μαθητές του Δ’3 μας εξηγούν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο γιατί τους αρέσουν τα Χριστούγεννα. Χρησιμοποίησαν το PowerPoint και το Tuxpaint για τις ζωγραφιές. Ηχογραφήσαμε και τα κάλαντα, για να ακουστούν όμως πρέπει να γίνει λήψη του αρχείου από εδώ: ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ-ΣΥΝΟΛΙΚΟ Δ’3

Ενημέρωση γονέων για το Α τρίμηνο

11ο & 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ