Όλα τα άρθρα του/της ΧΑΪΔΩ ΔΡΑΚΟΥ

Το Β’3 προγραμματίζει το ΒΕΕ-ΒΟΤ (“έξυπνη μέλισσα”)

Οι μαθητές του Β’3 ασχολήθηκαν με το ρομπότ μελισσούλα BEE-BOT και διδάχτηκαν τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού και της ρομποτικής, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ.

Το BEE-BOT , η “έξυπνη μέλισσα”, είναι ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου ειδικά κατασκευασμένο για να χρησιμοποιείται από παιδιά προσχολικής ηλικίας καθώς και των πρώτων τάξεων δημοτικής εκπαίδευσης. Ο προγραμματισμός της γίνεται με πλήκτρα που βρίσκονται επάνω της (On-board) και μπορεί να προγραμματιστεί για να κινείται με ακρίβεια στο χώρο προχωρώντας μπροστά, πίσω, στρίβοντας αριστερά και δεξιά. Με την απλή και φιλική προς το παιδί διάταξη του, το BEE-BOT αποτελεί ένα τέλειο σημείο εκκίνησης για τη διδασκαλία του ελέγχου, της κατεύθυνσης, του προσανατολισμού και του προγραμματισμού για τα παιδιά.

Επίσης, τα παιδιά ζωγράφισαν και στο tux-paint ρομποτάκια, με χιούμορ και φαντασία.

Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου (SID) 2018

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο, αλλά και ένα καλύτερο διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη και δημιουργικά.
Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στοχεύει να προσελκύσει παιδιά και νέους, γονείς και κηδεμόνες, δασκάλους, εκπαιδευτικούς και κοινωνικούς λειτουργούς, καθώς και τη βιομηχανία, τους υπεύθυνους για τη λήψη αποφάσεων και τους πολιτικούς, να ενθαρρύνει όλους να παίξουν το ρόλο τους στη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου.

Το σχολείο μας έχει εγγραφεί στους Υποστηρικτές της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2018 και συμμετέχει και στον Διαγωνισμό, με μια εργασία της Στ’3 τάξης, με θέμα «Θετικό/Δημιουργικό Περιεχόμενο στο Διαδίκτυο», την οποία εκπόνησαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος ΤΠΕ.

Για όποιον θέλει να δει την παρουσίαση ολοκληρωμένη ή και να κάνει λήψη του αρχείου, μπορεί να το κάνει από εδώ: sid 2018- st3-TOTAL.

Στην ιστοσελίδα https://saferinternet4kids.gr υπάρχει πλούσιο υλικό για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο:

Προτάσεις για δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των διακοπών των Χριστουγέννων

Πολύ ωραίες ιδέες για δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των διακοπών των Χριστουγέννων, είναι οι παρακάτω:

Και 2 ιδιαίτερες ταινίες μικρού μήκους που μπορούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά στο YouTube, του Ευγένιου Τριβιζά είναι:

Εργασία ΤΠΕ του Γ’4 με θέμα τη «Φιλία»

Οι μαθητές του Γ’4 δημιούργησαν την παρακάτω παρουσίαση με το PowerPoint και μερικές ζωγραφιές με το TuxPaint με θέμα τη «Φιλία«.

Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι τρόποι μετάβασης των διαφανειών που επέλεξαν τα παιδιά. Για να τα δείτε πρέπει να κάνετε λήψη του αρχείου από εδώ: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΙΑ-ΣΥΝΟΛΙΚΟ -Γ’4.

Απολαύστε τα…

Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες μαθητών στα Εικαστικά

Οι μαθητές του Β’3 δημιούργησαν με πλαστελίνη τα παρακάτω έργα στο μάθημα των Εικαστικών, υπό την επίβλεψη της κ. Λαμπροπούλου.

«ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΕΘΙΜΑ» από το Ε’3

Μια εργασία με θέμα «ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΕΘΙΜΑ» εκπόνησαν οι μαθητές του Ε’3 στο μάθημα των ΤΠΕ. Όποιος θέλει να την κατεβάσει μπορεί από εδώ: ΣΥΝΟΛΙΚΟ Ε’3 ΕΘΙΜΑ

Μπράβο στα παιδιά για την καλή τους διάθεση και την δημιουργικότητά τους!

Χριστουγεννιάτικη εργασία ΤΠΕ των μαθητών του Δ’3

Οι μαθητές του Δ’3 μας εξηγούν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο γιατί τους αρέσουν τα Χριστούγεννα. Χρησιμοποίησαν το PowerPoint και το Tuxpaint για τις ζωγραφιές. Ηχογραφήσαμε και τα κάλαντα, για να ακουστούν όμως πρέπει να γίνει λήψη του αρχείου από εδώ: ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ-ΣΥΝΟΛΙΚΟ Δ’3

Χριστουγεννιάτικες κάρτες και ζωγραφιές ΤΠΕ

Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας δημιούργησαν τις παρακάτω ζωγραφιές και Χριστουγεννιάτικες κάρτες, στο μάθημα της Πληροφορικής, με το TuxPaint. Ένα μπράβο στα παιδιά για την δημιουργικότητά τους και πολλές ευχές σε όλα τα παιδιά και τις οικογένειές τους, για όμορφα Χριστούγεννα!

Εδώ μπορείτε να δείτε τις κάρτες σε μορφή video με το Animoto:

Και σε συλλογή: